Piše: Timea Kukla
Svake poslednje srede u februaru, svet obeležava Dan roze majica, dan posvećen borbi protiv vršnjačkog nasilja. Sve je počelo 2007. godine u Kanadi, kada su učenici podržali dečaka koji je bio ismevan zbog roze majice. Tog dana, ceo razred je obukao roze u znak solidarnosti i stvorio pokret koji danas šalje snažnu poruku – nasilje nikada nije rešenje, a hrabrost da zaštitimo jedni druge može promeniti svet.
U Srbiji, vršnjačko nasilje je i dalje prisutno. Svako četvrto dete je bilo žrtva nekog oblika nasilja, a mnoga deca ga nikada ne prijave jer veruju da im neće biti pružena pomoć ili da će biti obeleženi kao “tužibabe”.
U školama postoje stručni timovi, psiholozi i savetovališta, ali često su preopterećeni ili nedovoljno uključeni u svakodnevni život učenika. U digitalnom dobu, nasilje se proširilo i na internet – i sada ne prestaje ni kada dete izađe iz škole, već ga prati i u njegovu sobu, na ekranu računara i telefona.
Potrebno je više razgovora o ovoj temi, aktivno uključivanje i edukacija roditelja i stručnih radnika, koji će potom učiti decu da prepoznaju i zaustave nasilje. Na kraju, umesto da samo gasimo požare, možda bismo mogli da ih sprečimo – tako što ćemo od malih nogu učiti decu nečemu još važnijem od pravila i kazni: empatiji.
Kako možemo učiniti svet boljim mestom?
Učimo decu empatiji od malih nogu
Deca nisu rođena sa znanjem o tome kako njihovi postupci utiču na druge – to se uči. Umesto da im govorimo „da budu dobri“, na nama je da im pokažemo kako. Možemo da im pričamo o ljudima različitih sudbina, razgovarajmo o osećanjima, a najvažnije postavljamo pitanja: Kako misliš da se oseća tvoj drug kada ga neko ismeva? Šta možemo da uradimo da mu bude bolje?
Više nežnosti i ljubaznosti u školama
Zamislimo školu u kojoj je u redu zagrliti nekoga ko je tužan, napisati mu poruku podrške, reći mu da je vredan baš takav kakav jeste. Nasilje se ne rešava samo strogim pravilima – ono nestaje tamo gde raste razumevanje i prihvatanje.
Roditelji kao prvi učitelji ljubaznosti
Deca upijaju svet oko sebe – pa ako vide odrasle sa su nežni, da rešavaju sukobe razgovorom, da brinu jedni o drugima, naučiće da je to pravi put. Svaka rečenica izgovorena u domu oblikuje odnose prema svetu u njihovim glavama.
Više zajedništva, manje osude
Deca koja su nasilna često i sama nose neku tugu. Umesto samo da ih kaznimo, treba da probamo da ih razumemo. Dete koje je nasilno može postati najbolji drug u odeljenju, ako mu se pruži prava podrška.
Dan roze majica nije samo podsećanje na problem – on je poziv da svi budemo malo nežniji. Možda ne možemo promeniti ceo svet, ali možemo promeniti dan nekoga ko pati. Jedan, po jedan, i tako se menja svet na bolje.
Projekat „Edukuj se – pruži pomoć u sprečavanju nasilja“ je podržan od strane Kabineta ministarke bez portfelja, zadužene za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena.