Piše: Timea Kukla
Da li ste znali da devojčice čine skoro polovinu globalne gejming populacije? Prema najnovijim istraživanjima sve više devojčica uzima kontroler u ruke i menja pravila igre pa je statistika pokazala da su 45% svih igrača su ženskog pola. Dobre vesti su: Gejming više nije „teren rezervisan samo za dečake,“ već postaje inkluzivna zajednica gde svi mogu pronaći svoje mesto.
Kako gejming zajednica tretira devojčice?
Gejming svet nije oduvek bio gostoljubiv prema devojčicama. Seksualizacija ženskih likova i stereotipi često su stvarali prepreke za njihovo učešće i negativno uticali na njihovu percepciju sebe i svog tela. Prema istraživanju (Lynch et al., 2016), “muški orijentisani žanrovi igara” sadrže više seksualizovanih ženskih likova, što može negativno uticati na percepciju mladih igračica.
Pored toga, tu je i online uznemiravanje. Upravo zbog stereotipa “da su žene glupe”, “ne znaju da voze” i “nemaju orijentaciju u prostoru” i drugih, mnoge devojčice biraju da ne otkrivaju svoj pol tokom igranja, kako bi izbegle negativne komentare ili diskriminaciju. Čak i kada su deo zajednica koje su se pokazale kao pozitivne i podržavajuće, otkrivanje pola često menja dinamiku grupnog igranja.
Ima li devojčica u gejmingu?
Sve više devojčica ulazi u svet video-igara, birajući različite platforme i žanrove koji odgovaraju njihovim interesovanjima. Igre poput The Sims, Minecraft i Fortnite omiljeni su izbor jer nude prilike za kreativnost, druženje i takmičenje. Interesantno je da su istraživanja pokazala da devojčice ne igraju samo da bi se zabavile. Naime, one kroz igre pronalaze prilike za kreiranje ličnih izazova, interakciju sa vršnjacima i razvoj socijalnih veština.
Kako podržati devojčice koje su zainteresovane za svet video igara?
Kako vreme prolazi, sviše inicijativa radi na tome da gejming postane sigurno i inkluzivno mesto za sve, pa i za devojčice. Organizacije poput Girls Who Game i NASEF pružaju podršku kroz edukaciju i mentorski rad, organizuju se gejming događaji samo za devojčice i Esport timovi širom sveta sve više regrutuju devojčice, nudeći im priliku da razvijaju svoje veštine i grade samopouzdanje.
Evo kako možemo osnažiti devojčice:
- Kreirati sigurne prostore: Organizovati turnire i gejming klubove koji su otvoreni i podržavajući.
- Povećati reprezentaciju: Više ženskih likova u igrama i više žena u vodećim ulogama unutar industrije.
- Edukacija roditelja: Podsticanje roditelja da razumeju benefite gejminga i pruže podršku svojoj deci, bez obzira na pol.
- Promovisati pozitivne priče: Priče o uspehu devojčica u gejmingu mogu motivisati nove generacije
Na ovaj način ne samo da se promoviše inkluzija, već se devojčicama omogućava da upoznaju druge igrače i igračice i tako grade svoju mrežu podrške, poznanstava i bolje se integrišu u gejming zajednicu.
Koje su pozitivne strane gejminga?
Video-igre nude mnogo više od zabave. One pomažu u razvoju kognitivnih i socijalnih veština, kao što su timski rad, strategijsko razmišljanje i otpornost (Cleveland Clinic). Takođe, igre su fantastičan način za povezivanje sa porodicom i prijateljima. Dodatno, gejming može biti dobar put ka otkrivanju svoje buduće profesije. Statistika pokazuje da sve više devojčica razmatra profesionalne opcije u esportu i gejming industriji.
Devojčice menjanju pravila igre – i to doslovno. Njihovo učešće u gejmingu nije samo osveženje, već i korak ka inkluzivnijoj i raznovrsnijoj gejming kulturi. Sa pravom podrškom, devojčice ne samo da mogu da osvoje virtuelne svetove, već i da ostave trag u stvarnom svetu kroz kreativnost, rezultate, liderstvo i inovacije.