Piše: Marija Mišić
“Čik ako smeš!”
Nebrojano puta smo čuli ovu rečenicu tokom odrastanja, zar ne?
Obično kada su u pitanju neki bezazleni dečiji izazovi poput “Čik ako smeš pokucaj komšiji na vrata i pobegni” ili “Čik ako smeš da se trkamo do prodavnice”. Međutim, ti izazovi nekada mogu da budu mnogo opasniji, pa čak i opasni po život.
Takmičenje je sastavni deo detinjstva jer deca prirodno teže ka tome da se porede i nadmeću sa drugima. Takmičenja mogu da budu zdrav način da dete ostane motivisano, ali, takođe, kroz takmičenja, deca razvijaju razne veštine poput samopouzdanja, upornosti, timskog rada i emocionalne inteligencije. Takmičarski duh ih podstiče da postavljaju ciljeve, rade na njihovom ostvarivanju i uče kako da se nose s pobedama i porazima. Međutim, važno je da takmičenja naglašavaju važnost truda i napretka, a ne samo rezultata.
Mnoga deca vole popularne igre izazova, gde jedno dete postavlja izazov drugima da urade nešto što obično ne bi. Odbijanje ili neispunjavanje izazova može dovesti do etiketiranja da je neko “kukavica” ili “gubitnik”, te zbog prirodne želje da bude prihvaćeno retko koje dete odbije da učestvuje u izazovu, čak i kada su oni potencijalno opasni. Pod uticajem interneta, danas su vrlo aktuelni izazovi na društvenim mrežama, pogotovo na TikTok-u.
Poenta je da jedna osoba osmisli izazov, dok svi ostali korisnici aplikacije imaju zadatak da se odazovu. Izazovi donose lajkove i popularnost, kao i mogućnost da video postane viralan, odnosno da se proširi po celom svetu. Iako deci možda deluje zabavno, kada su u pitanju ovakvi izazovi, često se desi da stvari izmaknu kontroli i mnogi nažalost bivaju povređeni.
Interesantno je da takmičenja i izazovi nisu zastupljeni samo među decom, već se i odrasli mogu naći u takvim situacijama. Izgleda da je potreba pojedinca da bude prihvaćen i da bude deo grupe motivacija za prihvatanje izazova, bez obzira na moguće rizike i štetne posledice.
Knjiga “Kada takmičenje izmakne kontroli” na jedan prijemčiv način opisuje opasnost izazova i uči decu da postoje situacije kada treba reći “ne”. Knjiga ih uči da kritički procene situaciju i da postave granice u takmičenjima i igrama izazova koje mogu da ih dovedu u opasnost. Postavljanje granica nije kukavičluk već svest i briga o svom zdravlju.
Roditelji i učitelji/nastavnici imaju ključnu ulogu u tome da deci prenesu zdrav pristup takmičenjima, podstičući ih da se fokusiraju na sopstveni razvoj i da cene proces učenja, bez nepotrebnog pritiska na pobedu pod svaku cenu, a knjiga “Kada takmičenje izmakne kontroli” može biti sjajan pomoćnik u tome.