Nagli porast ucena na internetu: Dečaci su najčešća meta

Piše: Timea Kukla, kreatorka digitalnog sadržaja

Trenutno smo svedoci alarmantnog porasta jedne od najnovijih formi online kriminala – iznude eksplicitnog materijala zarad finansijske dobiti. Za razliku od tradicionalnih oblika iznude gde je počinilac uglavnom bio pedofil, a motiv dobijanje eksplicitnih fotografija od dece, ovde je cilj finansijska dobit, a najčešće mete su tinejdžeri dečaci. 

Šta pokazuju brojke?

Podaci Nacionalnog centra za nestalu i zlostavljanu decu (NCMEC) pokazuju nagli porast prijava finansijske iznude. Tokom 2022. godine, njihova linija za pomoć primila je 10.731 prijavu, dok je taj broj u 2023. skočio na 26.718. Prema dostupnim podacima, više od 20 samoubistava u SAD povezano je s ovim oblikom kriminala, a stvarni broj žrtava može biti i veći jer se mnogi slučajevi ne prijavljuju.

Kako funkcioniše ova vrsta iznude?

Najčešći scenario počinje na društvenim mrežama i aplikacijama za razmenu poruka poput Snapchata i Instagrama. Prevaranti se predstavljaju kao vršnjaci, često kao „simpatična devojka,“ i započinju komunikaciju s tinejdžerima. Nakon što pridobiju poverenje žrtve i dobiju eksplicitne fotografije, otkrivaju svoje prave namere i prete objavljivanjem tih slika ukoliko ne dobiju određeni iznos novca.

Taktika prevaranata uključuje agresivne pretnje koje se ponavljaju i koje kod žrtava izazivaju osećaj da ne postoji izlaz iz situacije. Nažalost, mnogi tinejdžeri, uplašeni i pod ogromnim pritiskom, osećaju krivicu i strah i izbegavaju da se povere roditeljima, što dodatno otežava rešavanje problema.

Zašto su dečaci postali glavna meta?

Tradicionalno, devojčice su bile primarne mete predatora i prevaranata na internetu. Međutim, kod finansijske iznude, motiv je novac, a dečaci se često smatraju lakšim metama iz nekoliko razloga:

  1. Stereotipi o emotivnoj ranjivosti: Dečaci su manje skloni da traže pomoć zbog društvenih normi koje od njih očekuju da budu „snažni“ i samostalni, što ih čini ranjivijim na ucene.
  2. Manje informisanosti: Roditelji i staratelji su više fokusirani na zaštitu devojčica od online pretnji, dok su dečaci često zanemareni kada je reč o edukaciji o ovim rizicima.
  3. Opadanje socijalnih veština: Zbog sve manje interakcije uživo, mnogi tinejdžeri, posebno dečaci, sve češće traže društvo i romantične veze online. To ih čini ranjivijim na manipulative taktike prevaranata koji se predstavljaju kao „idealni partneri.“
  4. Veća dostupnost: Internet pruža prednost predatorima jer mogu anonimno pristupiti velikom broju dece širom sveta. Deca koja su često online postaju laka meta jer su dostupna i otvorena za interakciju, često bez nadzora odraslih.

Snapchat kao alat za iznudu novca i fotografija od dece

Snapchat je jedna od aplikacija na kojoj se ova vrsta prevare najčešće dešava, pre svega zbog prividne sigurnosti koju pruža korisnicima. Opcije „nestajanja“ poruka i fotografija nakon što se pregledaju, kao i mogućnost anonimnog kontaktiranja, čine ovu platformu posebno pogodnom za prevarante. Ove opcije otežavaju praćenje komunikacije i dokaza, što prevarantima olakšava delovanje, a deci i roditeljima otežava prijavu i zaštitu.

Posledice, rizici ali i rešenja

Posledice finansijske siznude nisu samo finansijske. Naime, finansijske posledice su najmanji problem. Mnoge žrtve trpe ozbiljan emocionalni stres, osećaju sramotu i krivicu, povlače se u sebe, izbegavaju porodicu i prijatelje, što u nekim slučajevima vodi i ka samoubistvu. 

Važno je da roditelji, nastavnici i šira zajednica budu informisani i preduzmu korake kako bi zaštitili decu. Otvorena komunikacija ključna je za sprečavanje ovakvih situacija. Podstaknite decu da vam se obrate bez straha od osude, čak i ako su napravila grešku.

Naučite decu kako da prepoznaju potencijalno opasne situacije, da izbegavaju deljenje privatnih informacija i fotografija, čak i s osobama koje deluju „prijateljski“ ili se predstavljaju kao njihovi vršnjaci.

Ako se ovakvo nešto ipak dogodi, znajte da je deci potrebna emocionalna podrška i uverenje da nisu sama u ovakvim situacijama. Osigurajte da deca znaju da nisu kriva za ono što im se dogodilo i da postoji pomoć i rešenje za sve. Razmotrite i pomoć psihologa ukoliko primetite da je detetu potrebna.

Ovo je složen problem koji zahteva saradnju porodica, škola, vlasti i društva u celini. Pravilnim informisanjem, edukacijom i podrškom možemo zaštititi našu decu od ove moderne opasnosti i pomoći im da se nose sa izazovima digitalnog doba.

Postani član CNZD!

Da li ćeš pomoći ako znaš da možeš? Sada je tvoja prilika – podrži našu misiju i rad učlanjenjem u zajednicu koja okuplja ljude kojima je prioritet bezbedno odrastanje dece u Srbiji.

Bezbedna priča

Posetite zvanični podkast Centra za nestalu i zlostavljanu decu

Budite deo zajednice koja brine o deci!

Prijavom na naš newsletter dobijate pristup vrednim resursima za roditelje i profesionalce koji rade sa decom, i prvi saznajete detalje o događajima koje organizuje Centar.

Uspešno ste upisali Vašu email adresu!