Praznici su vreme za uživanje s porodicom i stvaranje lepih trenutaka, ali i prilika da podsetimo decu na važnost poštovanja njihovih granica, čak i u veselju i u situacijama koje deluju potpuno bezopasno. Jedan od primera je susret sa Deda Mrazom, gde deca obično sede kod njega u krilu, drže poklon i fotografišu se. To ne mora biti obavezno iskustvo, ako dete to ne želi. Svako dete ima različite granice i ako se ne oseća ugodno iz bilo kog razloga, treba poštovati njegovu želju da ostane na distanci. Nema potrebe da nagovaramo dete da stavlja sebe u situaciju u kojoj će se osećati neugodno.
Ovaj pristup pomaže deci da razviju svest o svojim telesnim i emocionalnim granicama, što je ključno za njihov zdrav razvoj. Roditelji treba da obrate pažnju na signale koje deca šalju, kao što je povlačenje ili napetost i da insistiraju na poštovanju granica i od drugih. Ovaj princip treba primenjivati u svim životnim situacijama, jer deca koja uče da kažu „ne“ postaju odrasli koji znaju da štite svoje granice.
Postavljanje granica i bezbednost tela je tema o kojoj treba više da govorimo. Roditelji ne bi trebalo da imaju samo jedan ozbiljan razgovor sa decom, već da više puta na spontan, prirodan i deci prijemčiv način objasne šta je prihvatljivo ponašanje, a šta ne. Deca najbolje uče kroz ponavljanje. I sami znate koliko puta podsećate decu da pogledaju levo i desno pre nego što pređu ulicu, isto tako i ovo je tema koja treba stalno da se ponavlja.
Delimo sa vama nekoliko saveta koji vam mogu pomoći da naučite dete da postavi granice:
- Koristite jezik primeren uzrastu
O telesnim granicama i intimnim delovima tela možete razgovarati i bez spominjanja seksualnosti. Ukoliko je dete malo, termini poput dobro i loše dodirivanje mogu delovati daleko i zbunjujuće. Umesto toga, naučite dete da ga niko ne sme dodirivati u bilo kojem delu tela koji je pokriven kupaćim kostimom. Isto tako ni ono nikada ne treba da dodiruje nekog drugog po tim delovima tela ili da gleda fotografije ili filmove koji prikazuju te delove.
- Telesne granice
Naučite decu pravilne nazive za delove tela, kako bi, ako dođe do neprimerenog dodirivanja, bilo jasno o čemu govore. Mnogim roditeljima kroz glavu prolaze pitanja poput: zašto bi to trebalo da zna dete; zar te reči nisu neprikladne za dete; šta ako počne da izgovara te reči na javnom mestu i sl. Sva ova pitanja su opravdana. Ni veliki broj odraslih ne zna anatomski tačne nazive za delove tela i nisu spremni da ih koriste. Međutim, ovo je veoma važan element bezbednosti tela, jer su studije pokazale da su zlostavljači manje skloni da zlostavljaju dete koje ume tačno da opiše ono što mu se dešava.
Takođe, korišćenje anatomski tačnih naziva pomaže deci da opišu šta se dešava sa njihovim telima. Lakše je objasniti sve, od osipa do ozbiljnijih problema, kao što je opisivanje zlostavljanja.
- Dobre i loše tajne
Naučite dete da razlikuje dobru i lošu tajnu.
Na primer, iznenađenje za rođendan je dobra tajna, jer će usrećiti ljude i biće otkriveno u pravo vreme. Međutim, tajno dodirivanje nije u redu ili insistiranje na nekim situacijama u kojima se dete oseća nelagodno. To su rečenice poput:
„Ako ovo podeliš, bićeš u nevolji”.
„Ovo je tvoja krivica. Ne možeš nikome reći”.
„Hajde da ovo bude samo naša mala tajna”.
Objasnite detetu da ste vi osoba od poverenja i da vama uvek treba da ispriča tajnu. Ako je dete suviše malo da razume koncept tajni, možete da uvedete pravilo “bez tajni”, koje će podrazumevati da dete oseća slobodno da vama ispriča tajnu, bez straha.
- Sigurna družina
Govoreći o tajnama, sa detetom možete igrati jednu super igricu, koja je veoma korisna. Na listu papira može precrtati svoju šaku, a onda na svakom prstu neka napiše osobu kojoj bi mogao da se obrati ukoliko se oseća nesigurno.
Deca se često plaše da kažu roditeljima zbog straha od kazne (ili zbog pretnje od strane počinioca), pa je važno da vaše dete zna da može da potraži pomoć od drugih odraslih kojima veruje.
Detetu možete objasniti da je sigurna osoba neko ko nikada ne bi:
- Zvao te ružnim imenima
- Pokušao da te osramoti namerno
- Povredio te rečima ili telom
- Ignorisao te kada kažeš „Ne!“
- Pitao te da čuvaš tajnu zbog koje se osećaš nelagodno
Zbog čega je sve ovo važno?
Deca neće uvek biti pod brigom roditelja. Naći će se u okruženju drugih ljudi i možda će se naći u neugodnim situacijama.
Iako mnogi roditelji akcenat stavljaju na učenje dece o opasnostima od nepoznatih ljudi, u većini slučajeva seksualnog zlostavljanja, počinilac je bio poznat (i često vrlo poverljiv) član porodice žrtve. Seksualni predatori ulažu ogromne napore kako bi stvorili sliku osobe kojoj se može verovati da bi imali pristup deci. Otmice i zlostavljanje od strane nepoznatih osoba čine vrlo mali procenat seksualnog zlostavljanja dece.
Zato, bez obzira na to koliko tradicija ili društvena očekivanja insistiraju na tome da deca učestvuju u određenim običajima, najvažnija stvar koju možemo uraditi kao roditelji je da ih učimo da njihova udobnost i sigurnost uvek treba da budu na prvom mestu. Ove praznike, neka budu puni ljubavi, poštovanja i razumevanja. Razvijajmo kod svoje dece osećaj da imaju pravo da odlučuju o svom telu i kontaktima, pa makar to značilo da neće sedeti u krilu Deda Mraza.