Piše: prof. dr Aleksandar Jugović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu i član Saveta Centra za nestalu i zlostavljanu decu
KOLIKO DECE NESTANE SVAKE GODINE?
Postoji ozbiljna teškoća procene zbog nepostojanja opšte definicije „nestalog deteta” i nepouzdanih statističkih podataka. Definicija nestanka se razlikuje od zemlje do zemlje. Neki slučajevi koji se u jednoj zemlji smatraju nestankom, u drugoj se možda neće tako klasifikovati. Postoji nedostatak pouzdanih sistema prijavljivanja. U mnogim zemljama, sistemi za prijavljivanje nestale dece su nepotpuni ili neefikasni. Neki nestanci dece se možda nikada ne prijave vlastima. Prijavljivanje nestanka deteta zavisi od faktora kao što su nivo poverenja u policiju, društveno-ekonomski status porodice i kultura prijavljivanja.
Procena organizacija koje se bave nestalom decom jeste da se približno osam miliona dece prijavi kao nestala, širom sveta, svake godine. U SAD godišnje se prijavi nestanak oko 460.000 ili na svake dve sekunde nestane troje dece. U Evropi se godišnje prijavi nestanak oko 250.000 dece. U Velikoj Britaniji prijavljuje se nestanak oko 140.000 dece tokom jedne godine.
U Srbiji je 2024. godine prijavljen nestanak 1775 dece, a od toga broja još uvek više od 50 dece nije pronađeno (podaci MUP-a Srbije i Centra za nestalu i zlostavljanu decu).
KO JE NESTALO DETE?
Prema britanskoj organizaciji socijalnih radnika Safeguarding Network, svako dete čije se boravište ne može utvrditi smatraće se nestalim dok se ne pronađe.
KOJA DECA NAJČEŠĆE NESTAJU?
Najčešće nestaju deca adolescentnog uzrasta od 12. do 17. godine života. To su najčešće deca koja beže od kuće ili iz ustanova za smeštaj, sa problemima u školi, žrtve porodičnog nasilja i zanemarivanja i sa teškoćama u mentalnom zdravlju. Poslednjih godina, uz porast korišćenja digitlanih platformi za komunikaciju, javlja se i fenomen online zavođenja gde je dete uvereno da ide u „siguran kontakt”, ali se nalazi u velikom riziku od različitih oblika zloupotrebe i zlostavljanja, posebno seksualnog tipa.
KOJE SU NAJČEŠĆE ZABLUDE O NESTANKU DECE?
Postoje brojne zablude koje ometaju razumevanje uzroka i posledica nestanka dece. Neke od njih su:
- Svi nestanci dece su posledica krivičnih dela odraslih – neki jesu, ali većina nije;
- Decu najčešće kidnapuju nepoznati ljudi – ovo je slučaj u samo 1% svih nestanaka dece;
- Ako dete odvede roditelj, ono nije u problemu – postoje i tzv. porodične otmice dece ili nebezbedan kontakt sa drugim članovima porodice;
- Kada dete jednom nestane zbog bežanja od kuće, to će često ponavljati – nestanci dece su mnogo češće ishod trenutnih kriza kod deteta i zanemarivanja od strane roditelja nego recidivizma nestajanja;
- Devojčice nestaju više zbog seksualne eksploatacije nego dečaci – i dečaci mogu biti predmet seksualne zloupotrebe i eksploatacije i deo maloletničke prostitucije o čemu se manje govori.
ZAŠTO DECA NESTAJU?
Deca nestaju iz više razloga, a obično zbog kombinacije faktora pritiska i faktora privlačenja.
KOJI SU NAJVAŽNIJI FAKTORI PRITISKA?
Situacije u kućnom, domskom ili obrazovnom okruženju koje izazivaju značajan stres za decu koje ih navode da veruju da je odlazak jedina opcija da se zaštite. To mogu biti:
- roditeljski problemi – zloupotreba supstanci i problemi mentalnog zdravlja kod roditelja;
- porodični sukobi – česte svađe roditelja;
- zlostavljanje i zanemarivanje deteta – u porodici ili domu;
- usamljenost – prilika da stekne nove prijatelje;
- neuspeh u školi – kao ishod detetovog uverenja o svojoj neuspešnosti i neadekvatnosti.
KOJI SU KLJUČNI FAKTORI PRIVLAČENJA?
Situacije koje podstiču decu da napuste dom ili obrazovno okruženje, verujući da mogu da poboljšaju svoj život ili zadovolje važne potrebe. To su:
- kriminalna eksploatacija – kada je dete regrutovano da prodaje drogu;
- seksualna eksploatacija – namamljivanje deteta;
- uzbuđenje – želja za provodom;
- samoistraživanje – seksualnosti ili nekog identiteta;
- ljubavna veza – posebno koja nije prihvaćena od roditelja;
KOJI SU RIZICI PO DETE KADA ONO NESTANE?
Deca koja nestanu mogu biti u ozbiljnoj opasnosti da postanu žrtve zlostavljanja, seksualne i kriminalne eksploatacije, otmica, teških telesnih povreda, radikalizacije, kao i da propuštaju obrazovanje.
KAKO SPREČITI KAKO DECA NE BI NESTALA?
Ključno je činiti sledeće:
- Učiniti okruženje gde deca žive i borave bezbednim;
- Sprečavati slučajave nasilja nad decom i u porodici;
- Uočiti atipične promene u ponašanju deteta;
- Ne zanemarivati kada se dete učestalo oseća loše;
- Pružiti priliku da dete iskaže svoje teškoće.
Odgovornost je na porodici, školi, ustanovama i zajednici!
ŠTA ČINITI AKO DETE NESTANE?
Treba proslediti policiji sve relevantne detalje o detetu i ono što je moglo da dovede do njegovog nestanka, tako da inspektori mogu efikasno da završe procenu rizika.
KOJE SU KLJUČNE POLITIKE PREMA NESTANKU DECE?
Politike prema nestanku dece jesu skup različitih aktivnosti, normi i regulacija koje znače objedinjeno delovanje u sferama:
- Prevencije i rane intervencije;
- Edukacije stručnjaka, dece i populacija u riziku;
- Podizanja javne svesti kroz medijske kampanje;
- Uvođenje telefonskih linija 24/7 koje pružaju osnovne usluge kao što su podrška mentalnom zdravlju, pravni saveti i socijalni resursi;
- Akademskih i stručnih istraživanja;
- Međunarodne saradnje organizacija i država;
- Delovanja policije i pravosuđa;
- Uvođenje sistem obaveštavanja o nestanku deteta poput našeg „Pronađi me” ili Ambert Alert u SAD;
- Vođenja javnih registara nestale dece.
ZAŠTO SE OBELEŽAVA 25. MAJ KAO DAN NESTALE DECE?
Tog dana je 1979. godine šestogodišnji Etan Patz nestao u Njujorku na putu do škole kada je njegov otac kroz medije objavljivao slike sina. Napori Etanovog oca da informiše javnost doveli su do prepoznavanja potrebe za novim inicijativama u spajanju nestale dece sa njihovim porodicama. Ovo je dan koji se u svetu obeležava od 2001. godine i posveć́en je podizanju svesti o problemu nestale dece, borbi da se nestala dece vrate svojim kućama, davanju nade porodicama koje su pogođene ovim tragedijama i radosti zbog onih koji su pronađeni.
NESTALA DECA NE SMEJU BITI ZABORAVLJENA!