U okviru projekta TOMAS, Centar za nestalu i zlostavljanu decu organizovao je prvi okrugli sto u Srbiji posvećen borbi protiv seksualne eksploatacije dece na internetu. Događaj je održan održan 30. maja u Sava Centru, a ova inicijativa predstavlja prvi ozbiljan, sistemski pokušaj u zemlji da se na jednom mestu okupe svi ključni akteri: predstavnici pravosuđa, tužilaštva, obrazovanja, medija, akademske zajednice i nevladinog sektora.
Cilj ovog okruglog stola jeste identifikacija konkretnih mehanizama prevencije, zaštite i institucionalne saradnje, kao i da se domaće zakonodavstvo uskladi sa evropskim standardima.
„Srbija nažalost kaska za Evropskom unijom kada su u pitanju zakoni koji regulišu seksualno zlostavljanje dece putem interneta. Ovaj okrugli sto je prilika da otvoreno razgovaramo sa stručnjacima iz različitih oblasti o realnim i primenljivim rešenjima koja mogu unaprediti bezbednost dece u digitalnom prostoru”, rekao je Igor Jurić predsednik i osnivač Centra za nestalu i zlostavljanu decu i dodao da Centar planira da kroz dalju kampanju nastavi sa osnaživanjem institucija i javnosti u borbi protiv ovog ozbiljnog problema.
Okrugli sto okupio je brojne stručnjake i predstavnike institucija, među kojima su:
- Igor Jurić, predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu
- Aleksandar Karov, master pravnik, predstavnik Centra za sigurniji internet
- Nikola Bićanin, pomoćnik ministra informisanja i telekomunikacija
- Danijela Jokanović, tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu
- Jelena Tanasijević, docent Filozofskog fakulteta u Novom Sadu
- Aleksandar Bogdanović, iz Beogradske otvorene škole
- Jelena Đokić, profesorka srpskog jezika i književnosti
- Miro Orović, advokat i član Advokatske komore Srbije
- Miša Stojiljković, novinar i psiholog
Događaj je moderirala Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu.
Hitna potreba za zakonodavnom reformom
Srbija do danas nije imala sveobuhvatan institucionalni odgovor na ovu rastuću pretnju, niti zakonodavni okvir koji u potpunosti prati preporuke Evropske unije. Tokom okruglog stola, učesnici su istakli potrebu za hitnom reformom zakonodavstva, kao i za formiranjem specijalizovanih timova koji će omogućiti bržu i efikasniju reakciju sistema.
Danijela Jokanović, tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, ukazala je na problem da se prikupljanje materijala koji prikazuje seksualno zlostavljanje dece tretira kao sporedno krivično delo, umesto kao primarni zločin. Takođe, istakla je zakonsku obavezu da tužilac pre razgovora sa žrtvom formira stručni tim sastavljen od psihologa, psihijatara i drugih relevantnih stručnjaka kako bi se razgovor vodio na način koji žrtvu štiti i ne retraumatizuje.
Cilj ovog okruglog stola nije bio samo da se osvetli obim problema, već da se ponude konkretna rešenja i izgrade efikasni mehanizmi koji će omogućiti da deca u Srbiji imaju digitalni prostor u kome su zaštićena i sigurna. Sa tim u vezi, Nenad Simović, iz Uprave za tehnologiju pri Ministarstvu unutrašnjih poslova, predstavio je inicijativu službe VTK da se uvede pozicija tzv. „islednika na internetu” – obučeni policijski službenici koji bi legalno mogli koristiti lažne naloge na društvenim mrežama kako bi detektovali i procesuirali seksualne predatore.
Pored toga, predložena je reforma zakonodavnog okvira u skladu sa EU regulativom, kreiranje održivih modela podrške žrtvama, uspostavljanje koordinisanog odgovora između svih relevantnih institucija, razvoj stručnih kapaciteta za proaktivnu borbu protiv digitalnog zlostavljanja.
Okrugli sto je jasan signal da Srbija počinje da se suočava sa realnošću seksualne eksploatacije dece u digitalnom prostoru i da je vreme za sistemsku i koordinisanu akciju.
Zahvalni smo svim učesnicima na otvorenom i sadržajnom dijalogu, kao i na spremnosti da zajednički doprinesemo stvaranju efikasnijeg i sigurnijeg sistema zaštite dece na internetu. Verujemo da je ovaj okrugli sto samo prvi korak u dugoročnoj borbi ka digitalnom okruženju u kojem će deca u Srbiji biti bezbedna, zaštićena i podržana.