Piše: Marija Mišić
Roditeljstvo je jedan od najvažnijih i najuzbudljivijih životnih izazova. Postati roditelj znači preuzeti odgovornost za budućnost drugog ljudskog bića, oblikovati njegovu ličnost i pomoći mu da postane funkcionalan član društva.
U knjizi Roditeljovanje dr Zoran Milivojević, psihoterapeut i autor brojnih stručnih tekstova, pruža uvid u to kako pravilno usmeravati decu, kako balansirati ljubav i disciplinu, te kako razviti zdrave odnose u porodici. Ova knjiga sadrži izbor tekstova koje je Milivojević objavljivao u periodu od 2009. do 2017. godine u Politici, a njeni odgovori na pitanja o vaspitanju dece čine je ne samo korisnim, već i vrlo relevantnim priručnikom za roditelje.
U temeljima knjige nalazi se duboko shvatanje roditeljstva kao procesa socijalizacije i pripreme deteta za samostalan život. Milivojević naglašava da osnovni zadatak roditelja nije samo da pruže ljubav, već da omoguće detetu da se razvija u emocionalno stabilnu i samostalnu osobu. Iako ljubav zauzima centralno mesto u odgajanju, autor upozorava da samo ljubav nije dovoljna. Potrebno je i postavljanje granica, disciplina i jasno razumevanje da se postupci deteta ne identifikuju sa njegovom ličnošću. Ovo je ključno za razvijanje samosvesti kod deteta, jer ono mora naučiti da odgovara za svoje postupke, a ne da se doživljava kao loša osoba zbog svojih grešaka.
Kako postići balans između ljubavi i discipline?
Jedan od ključnih izazova koje Milivojević istražuje je balansiranje ljubavi i discipline. Autor nudi konkretne smernice, naglašavajući važnost postavljanja granica i održavanja doslednosti u roditeljskom ponašanju. Istovremeno, on podseća da kazne i nagrade moraju biti utemeljene na razumevanju i poštovanju deteta, a ne na impulsivnim ili preteranim reakcijama roditelja. Dr Milivojević se bavi i pitanjem telesnog kažnjavanja, pružajući uravnotežen pogled na ovu temu, gde nudi argumente za razumne i kontrolisane pristupe, a ne za nasilno ponašanje prema deci.
Kako se postaviti prema tinejdžerima?
Knjiga se dotiče i adolescencije, veoma izazovnog perioda u životu svakog roditelja. Milivojević sugeriše da roditelji moraju prihvatiti neizbežan konflikt volje sa svojim detetom i biti spremni da slušaju, ali i postavljaju jasne granice. Adolescenti su u fazi oblikovanja svoje nezavisnosti, a roditelji moraju razumeti njihovu potrebu za autonomijom, dok istovremeno insistiraju na odgovornosti.
Kroz sve tekstove, Milivojević ne nudi gotova rešenja, već poziva roditelje na razmišljanje i donošenje odluka koje su u skladu sa specifičnostima njihovih porodičnih odnosa. Njegov pristup je psihološki dubok, ali i vrlo praktičan, što knjigu čini korisnom za roditelje svih uzrasta. Konačno, Roditeljovanje je knjiga koja poziva na aktivnu refleksiju o roditeljstvu, kao procesu koji traje tokom čitavog života, a ne samo u prvom delu detinjstva.
Za svakog roditelja koji želi da razjasni dileme u vezi sa vaspitanjem, kao i za one koji traže savete kako da izgrade zdrav odnos sa svojom decom, Roditeljovanje dr Zorana Milivojevića je nezaobilazno štivo.