Najnovije aktivnosti ECLAG grupe u okviru kampanje ChildSafetyON! kampanje

ECLAG, koalicija nevladinih organizacija za zaštitu dece od seksualnog zlostavljanja dala je svoje komentare na Predlog  za kategorizaciju rizika u vezi sa seksualnim zlostavljanjem dece donet u okviru Belgijskog predsedavanja EU. Ovaj predlog je okarakterisan je kao korak u dobrom pravcu ka unapređenju zaštite dece od online zlostavljanja, ali su iznete i određene preporuke za njegovo poboljšanje.


Uvodni deo ECLAG izveštaja pohvaljuje Belgijsko predsedavanje EU u njihovoj nameri da se bore protiv svih oblika seksualnog zlostavljanja dece, uključujući i enkriptovane online usluge. Naglašeno je da je zaštita dece od ključne važnosti, posebno imajući u vidu porast groominga za 82% u 2022. godini.

Kada je reč o kategorizaciji rizika, ECLAG je istakao potrebu za jasnim  definisanjem rizika, kako bi se zaštitila deca od svih oblika zlostavljanja.  U izveštaju je takođe naglašeno da su analiza rizika i upravljanje rizikom naučna disciplina ,i da stoga svaka izabrana metodologija rada treba da bude zasnovana na dokazima kao i na ekspertizi relevantnih aktera, uključujući pružaoce onlajn usluga i organizacije civilnog društva.

U okviru izveštaja, još jednom je istaknuta potreba za uspostavljanjem EU Centra, kako bi se omogućio kvalitetan i harmonizovan pristup u Evropskoj uniji, u oblasti analize u upravljanja rizicima od seksualnog zlostavljanja dece u onlajn okruženju ECLAG je izrazio zabrinutost u vezi sa ograničenim detekcijama na platformama srednjeg rizika i naglasio važnost efikasnog detektovanja i uklanjanja sadržaja koji predstavlja seksualno zlostavljanje dece, uključujući i enkriptovane usluge.

Navedeni komentari ECLAG-a pružaju dragocen uvid u izazove sa kojima se suočava Evropa u zaštiti dece od online zlostavljanja. Komentari ECLAG predstavljaju korak ka efikasnijoj regulaciji i zaštiti najmlađih članova društva.

ECLAG je  koalicija  od više od 65 nevladinih organizacija, udruženih u borbi za zaštitu dece od seksualnog  zlostavljanja. Ova mreža sprovodi kampanju #ChildSafetyON kako bi pokrenula sve relevantne aktere odgovorne za donošenje zakona i politika sa ciljem da se ostvari veća bezbednost dece na internetu. 

Centar za nestalu i zlostavljanu decu je član ECLAG-a i aktivan učesnik kampanje, uz organizacije osnivače ECLAG: Brave Movement, ECPAT International, Eurochild, Missing Children Europe, Internet Watch Foundation, Terre des Hommes i Thorn.

CNZD na ovom polju radi i u okviru TOMAS projekta. Ovaj projekat naglašava hitnost rešavanja pitanja CSAM-a, prepoznajući potrebu za koordinisanim odgovorom na nadolazeću pretnju koju predstavlja stalni porast seksualne eksploatacije dece na internetu. Projektni konzorcijum, koji se sastoji od tri organizacije civilnog društva iz različitih zemalja Zapadnog Balkana (Srbija, Albanija, Severna Makedonija), u saradnji sa mrežom organizacija Eurochild iz Brisela, sprovodi inicijativu u cilju sprečavanja da region postane centar za CSAM. Ključni fokus projekta je sprovođenje regionalne kampanje javnog zagovaranja, kao i nacionalnih inicijativa za usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa aktuelnom Regulativom Evropske Unije za sprečavanje i borbu protiv seksualnog zlostavljanja dece, podsticanje pravovremenog prilagođavanja legislativa i unapređenje zaštite dece na internetu.

izvor: 2024.03_ECLAG_Comments on Belgian Proposal

Postani član CNZD!

Da li ćeš pomoći ako znaš da možeš? Sada je tvoja prilika – podrži našu misiju i rad učlanjenjem u zajednicu koja okuplja ljude kojima je prioritet bezbedno odrastanje dece u Srbiji.

Bezbedna priča

Posetite zvanični podkast Centra za nestalu i zlostavljanu decu

Upišite se na listu za obaveštenja

Pridružite se našoj email listi da biste dobijali najnovije vesti i informacije sa našeg portala.

 

Uspešno ste upisali Vašu email adresu!