Doc. dr Jovana Škorić, ispred Centra za nestalu i zlostavljanu decu, na Međunarodnoj konferenciji u Herceg Novom, prezentovala je rezultate deSHAME pilot istraživanja koje je rađeno na teritoriji Republike Srbije.
Na šta je fokusirano ovo istraživanje?
DeSHAME istraživanje prvo je rađeno u Velikoj Britaniji (a potom i u Mađarskoj, Danskoj i Hrvatskoj) i odnosi se na rizična onlajn ponašanja, uznemiravanje i izloženosti štetnim sadržajima na internetu. Plan je da se ovo istraživanje sprovede u toku 2022. godine i na teritoriji Republike Srbije, u saradnji sa Filozofskim fakultetom, Univerziteta u Novom Sadu.
Kao uvod u veliko međunarodno istraživanje, na međunarodnoj konferenciji predstavljen je značaj participacije dece u samom istraživanju, a rezultati istraživanja pokazali su statističku značajnost u unapređenje samog instrumenta i istraživačkog projekta.
Cilj projekta deSHAME jeste da se uhvati u koštac sa vršnjačkim onlajn seksualnim uznemiravanjem, takođe cilj je i motivisanje dece i mladih da prijave seksualno uznemiravanje na internetu, te unapređenje međusektorske saradnje u prevenciji i reagovanju na ovakvo ponašanje.
Šta je vršnjačko onlajn seksualno uznemiravanje?
U izveštaju projekta deSHAME, onlajn seksualno uznemiravanje je definisano kao neželjeno seksualno ponašanje na bilo kojoj digitalnoj platformi i prepoznato je kao oblik seksualnog zlostavljanja.
Seksualno uznemiravanje na mreži obuhvata širok spektar ponašanja koji koriste digitalni sadržaj (slike, video zapisi, postovi, poruke, stranice) na različitim platformama (privatnim ili javnim).
Ko su žrtve?
Obnažene videe i fotografije, kao i drugu vrstu eksplicitnog sadržaja može deliti osoba koja je ucenjena, izmanipulisana ili prisiljena da to radi, ali može biti poslato i dobrovoljno. Bez obzira kako je material stečen, njegovo deljenje i zloupotreba predstavlja seksualno zlostavljanje.
Četiri vrste seksualnog uznemiravanja na mreži
U okviru deShame istraživanja seksualno uznemiravanje na mreži je kategorisano u četiri glavna tipa. Ova različita ponašanja se često dešavaju istovremeno i mogu se preklapati sa iskustvima seksualnog uznemiravanja van mreže.
Deljenje intimnih fotografija i video snimaka bez saglasnosti
Ovo uključuje niz ponašanja, kao što su:
- Seksualne fotografije/video snimci snimljeni bez pristanka (npr snimci iz presvlačionica ili snimanje „pod suknjom“)
- Seksualne fotografije/video snimci snimljeni sporazumno, ali deljeni bez pristanka („osvetnička pornografija“)
- Seksualni činovi bez pristanka (npr. silovanje) snimljeni digitalno (i potencijalno deljeni)
Eksploatacija, prinuda i pretnje
Ovo uključuje niz ponašanja, kao što su:
- Uznemiravanje ili pritisak na nekoga na mreži da deli svoje eksplicitne fotografije ili da se upusti u seksualno ponašanje na mreži (ili van mreže)
- Korišćenje pretnje objavljivanjem seksualnog sadržaja (slike, video snimci, glasine) za pretnju, prinudu ili ucenu nekoga („seksualna iznuda“)
- Pretnje seksualne prirode na mreži (npr. pretnje silovanjem)
- Podsticanje drugih na mreži da počine seksualno nasilje
- Podsticanje nekoga da učestvuje u seksualnom ponašanju, a zatim deljenje dokaza o tome
Seksualno zlostavljanje
Ovo uključuje niz ponašanja, kao što su:
- Tračevi, glasine ili laži o seksualnom ponašanju objavljene na mreži, bilo da se neko imenuje direktno ili indirektno aludirajući na nekoga
- Uvredljiv ili diskriminatorski seksualni jezik i prozivanje na mreži
- Lažno predstavljanje i narušavanje reputacije deljenjem seksualnog sadržaja
- Lični podaci koji se dele bez saglasnosti na mreži kako bi se podstaklo seksualno uznemiravanje („doksing“)
Neželjena seksualizacija
Ovo uključuje niz ponašanja, kao što su:
- Seksualizovani komentari (npr. na fotografijama)
- Slanje seksualnog sadržaja (fotografije, emodžija, poruke) nekome bez njihovog pristanka
- Neželjeni seksualni napadi ili zahtevi za seksualnim uslugama
- „Šale“ seksualne prirode
- Manipulacija (“fotošopiranje”) fotografije osobe da bi se činila seksualnom