Treća po redu predstava „Nasilje nema opravdanja“ u organizaciji Fondacije „Tijana Jurić“ izvedena je pred učenicima Osnovne škole „Sever Đurkić“ u Bečeju.
U prvoj fazi saradnje Fondacija je u saradnji sa Centrom za razvoj neformalnog obrazovanja građana obezbedila pet predstava za izvođenje u osnovnim školama. Pre škole u Bečeju, glumački tandem – Milijanu Makević i Marka Markovića, gledali su i osnovci škola „Vuk Karadžić“ u Bajmoku i „Ivan Goran Kovačić“ u Subotici, a preostale dve biće izvedene početkom drugog polugodišta.
U svakoj od navedenih škola, glumci su ostavili snažan utisak na decu improvizujući preko 120 scena nasilja – vršnjačkog, nasilja u porodici, u partnerskim odnosima, na ulici…
Predstava „Nasilje nema opravdanja“ autorsko je delo glumca Zijaha Sokolovića, koji je scenario pisao u saradnji sa psiholozima i socijalnim radnicima.
Na godišnjem kongresu Mreže zemalja EU za prevenciju kriminaliteta, održanom u Litvaniji 2013. godine, ova predstava je proglašena najboljim projektom u Evropskoj Uniji u prevenciji kriminaliteta i nasilja u porodici.
Glumac Marko Marković kaže da se deca kroz formu predstave informišu o vrstama nasilja i posledicama koje ostaju nakon nasilnih reakcija.
Izvođenjem i improvizovanjem nasilnih scena, glumci navode decu da se zamisle i prepoznaju nasilje, jer time postaju društveno osvešćena bića.
Predstava nema scenografiju i izvodi se u učionici koliko traje jedan školski čas – 45 minuta. Marković kaže da je učionica vrlo važan deo projekta i da je odabrana za „scenu“ zbog jačeg utiska koji deca stiču u malom prostoru, jer su na par koraka od glumaca.
U tom bliskom kontaktu, nailazili su na neočekivane reakcije dece.
– Fascinantna je činjenica da smo nailazili na decu koja se eksplicitnim primerima nasilja otvoreno smeju i navijaju za nasilje. Kasnije smo saznali da je to odbrambeni mehanizam i da ta deca nažalost trpe jedno od nasilja – ispričao je Marković.
Nakon odigranih predstava, sa učenicima se razvija diskusija o tome šta su u predstavi videli i naučili, da li su u svom okruženju nekada prepoznali nasilje i šta bi u tim situacijama trebali da urade.
Bojana Latinović